Za nami Święta Bożego Narodzenia, ten najbardziej rodzinny czas w roku kiedy możemy naładować akumulatory przed zbliżającym się nowym rokiem. Następnie przychodzi Sylwester i cały nasz misterny plan na nowy rok bierze w łeb. Jednak nas, fanatyków sportów motorowych, odróżnia od innych jedna, ale jakże charakterystyczna cecha, która sprawia, że czekamy z niecierpliwością na nadejście nowego roku. Rajd Dakar – mityczne zmagania najlepszych zawodników świata, które przyciągają na trasy i przed telewizory miliony widzów, rajd który jak żaden inny wyzwala w nas niespotykane dotąd emocje, który przeżywamy niekiedy mocniej niż sami uczestnicy. Jest to największe święto w roku dla fanów rajdów terenowych oraz cross-country, które rok w rok rozpoczyna się na początku stycznia i kończy po trzech tygodniach.

Niewątpliwie rajd Dakar jest zaliczany do jednego z najbardziej medialnych wydarzeń sportowych na świecie jednak w stawce tegorocznych uczestników jest jedna, dobrze nam znana osoba, która z dala od blasku reflektorów i fleszy aparatów w Lublinem przygotowywała się przez cały rok żeby po raz drugi w swojej karierze zmierzyć się z marzeniem jakim jest ukończenie Rajdu Dakar. Jest to Kuba Piątek, osoba dla czytelników tego artykułu dobrze znana i główny powód naszego zainteresowania tematyką sportów motorowych. Z sukcesami walczy na pustynnych trasach budując w nas poczucie, że pod naszymi nosami rośnie prawdziwy produkt eksportowy Lubelszczyzny. Poza portalem kubapiatek.com, niewiele mediów w Polsce angażuje się w wyprawę Polaków do Ameryki Południowej dlatego, poniższy Skarb Kibica powinien przybliżyć tegoroczną edycję rajdu oraz wyjaśnić wszelkie wątpliwości. Zaczynamy!

HISTORIA

Historia rajdu sięga 1977 roku kiedy to podczas rajdu Abidżan – Nicea francuski zawodnik Thierry Sabine zgubił drogę w piaskach Pustyni Libijskiej  i błąkając się przez kilka dni doszedł do wniosku, że warto zorganizować rajd, podczas którego uczestnicy mogliby zmierzyć się, tak jak on, z piaskami pustyni, pokonać własne słabości i zmierzyć się z siłami natury.

Oficjalnie pierwszy Rajd ruszył w roku 1979 z Paryża do stolicy Senegalu – Dakaru. Pierwotnie rajd rozpoczynał się w Europie, a następnie zawodnicy przeprawiali się przez Morze Śródziemne i ruszali w dalszą drogę w kierunku Dakaru. Jednak ze względu na różne czynniki, w tym polityczne zawirowania, miejsca startu i mety zmieniały się, aż do roku 2008 kiedy to z uwagi na zagrożenie atakami terrorystycznymi rajd został odwołany. Mając na uwadze bezpieczeństwo wszystkich zawodników i osób zaangażowanych w przedsięwzięcie, w 2009 roku rajd Dakar został przeniesiony do Ameryki Południowej, gdzie odbywa się do dnia dzisiejszego.

Najbardziej utytułowanym zawodnikiem w całej historii rajdu jest Francuz Stephane Peterhansel, który wygrywał zmagania, aż 11 razy – 6 razy motocyklem i 5 razy samochodem! Poza Francuzem jeszcze tylko jednemu zawodnikowi w historii udało się wygrać Dakar w dwóch kategoriach. Jest nim Hiszpan Nani Roma, który najpierw wygrał jadąc motocyklem, a po 10 latach w 2014 roku dokonał tej samej sztuki prowadząc samochód. Mimo, że sporty motorowe wydają się być domeną mężczyzn z roku na rok co raz więcej kobiet decyduje się na start w Dakarze. Jest to z pewnością zasługa Niemki Jutty Kleinschmidt, która dotychczas jako jedyna kobieta wygrała pustynne zmagania w 2001 roku jadąc samochodem.

Historia Polaków na rajdzie rozpoczęła się w 2000 roku kiedy to 4 śmiałków (Dariusz Piątek, Piotr Więckowski, Jacek Czachor, Marek Dąbrowski) postanowiło ścigać się na afrykańskich bezdrożach. Od tamtego czasu 47 Polaków brało udział w rajdzie Dakar. Zdecydowanie największe sukcesy przyniósł rok 2015 kiedy to Rafał Sonik wygrał Dakar w klasyfikacji quadów, a Krzysztof Hołowczyc zajął 3 miejsce jadąc samochodem.

TRASA

Buenos Aires – Salta – Rosario

parcours-carte-v3

Rajd po raz kolejny rozpocznie się w Buenos Aires, prawie 15-sto milionowej stolicy Argentyny, mieście, które urosło do rangi centralnego ośrodka gospodarki i kultury w Ameryce Południowej. Zawodników powitają setki tysięcy, a nawet miliony rozentuzjazmowanych i wiwatujących Porteños, jak nazywani są mieszańcy stolicy kraju. Rajd Dakar zakończy się w mieście Leo Messiego i Che Guevary – Rosario, które jest trzecim największym miastem Argentyny. Zanim jednak zawodnicy dotrą na metę będą musieli pokonać 13 etapów o łącznej długości niemalże 9000 tys km. z czego prawie połowę będą stanowić odcinki specjale. Najdłuższy odcinek rajdu będzie wynosił 931 km, najkrótszy „jedynie” 436 km. Podobnie jak w poprzednich edycjach na zawodników czeka etap maratoński (4 dzień) kiedy nie będą mieli do dyspozycji mechaników, a wszelkie usterki będą musieli naprawić sami. Ponadto, motocykliści oprócz takich atrakcji jak wydmy, kamienie czy fesz-fesz, będą ścigać się na niespotykanej dotąd w historii rajdu wysokości 4600 m.n.p.m.!

KALENDARZ

kalendarz

 

CIEKAWOSTKI

–> W stawce motocyklistów nie będzie zawodnika który pojedzie z numerem 1. Ubiegłoroczny zwycięzca Marc Coma zakończył karierę i został jednym z dyrektorów rajdu Dakar.

–> Po raz pierwszy w Dakarze wystartuje Sebastian Loeb, dziewięciokrotny Mistrz Świata w rajdach WRC. Zasiądzie za kierownicą samochodu Peugeot.

–> Aktualnie w Ameryce Płd. panuje El Niño, czyli zjawisko pogodowe polegające na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie wysokiej temperatury na powierzchni wody. Krótko mówiąc, w tym roku El Niño przyniósł ogromne opady deszczu, które spowodowały liczne i rozległe powodzie na terenach Argentyny, Urugwaju i Brazylii. W okolicach Rosario 20 tys. osób zostało ewakuowanych.

–> Po 10 latach dominacji Marc’a Coma oraz Cyrila Despres, kiedy to rozdzielali pomiędzy siebie zwycięstwa w klasyfikacji końcowej, powstał wakat, ponieważ Hiszpan zakończył karierę, a Francuz przesiadł się do samochodu. Rywalizacja zapowiada się niezwykle ciekawie, bo czołówka wydaje się być bardzo wyrównana i wielu zawodników będzie się liczyć w walce po końcowy triumf.

–> Kuba Piątek wystartuje z numerem 58. W popularnej bajce SongeBob, najlepszy kumpel tytułowego bohatera Patrick, uważa tą liczbę za najszczęśliwszą na świecie. Ponadto, 58 dniem roku jest 27 luty, czyli dzień urodzin brata Kuby.