Nareszcie na mecie!

Tak z pewnością wielu zawodników powiedziało na końcu dzisiejszego odcinka, który był najdłuższym podczas całego rajdu. Na pierwszym miejscu do mety dojechał jeden z głównych faworytów Dakaru Hiszpan Joan Barreda Bort przed Paulo Goncalvesem i Rubenem Faria. Wśród motocyklistów najlepiej z Polaków zaprezentował się Kuba Przygoński, który był 22. Drugi z zawodników Orlen Team Kuba Piątek uplasował się na 46 miejscu ze stratą 1 godz. 24 min. do lidera. Kolejni polscy motocykliści jeszcze nie dojechali do mety. W klasyfikacji generalnej prowadzi Barreda, Przygoński awansował na 21 miejsce, natomiast Kuba jest na 44 pozycji.

etap2

Drugi etap Dakaru pokazał namiastkę tego co czeka zawodników w dalszej części rajdu. Podczas 518 km odcinka specjalnego motocykliści ścigali się po piasku, szutrze, w kurzu i pyle. Nawet najbardziej doświadczeni kierowcy jak Marc Coma uznali, że trasa była bardzo trudna, a we znaki dawał się unoszący w powietrzu gęsty kurz, kamienie i wysoka temperatura. Niestety na samym początku obaj zawodnicy Orlen Teamu popełnili kilka błędów i w pewnym momencie Przygoński był 42, a Piątek 73. Na szczęście w dalszej części dnia obaj utrzymywali równe tempo i udało im się podskoczyć kilkanaście pozycji w górę tabeli. Największą niespodzianką była wpadka wczorajszego zwycięzcy Sama Sunderlanda, który zgubił trasę i na metę dotarł z ponad dwugodzinnym opóźnieniem, praktycznie przekreślając szansę na zwycięstwo w rajdzie.

mapa_2

Jutrzejszy odcinek będzie prowadził z San Juan do Chilecito. Zawodnicy będą mieli do pokonania 657 km w tym 220 km odcinka specjalnego, w trakcie którego wjadą na blisko 3500 m.n.p.m. jednak w dalszej części rajdu czekają na nich jeszcze większe wzniesienia. Po niezwykle wymagającym drugim etapie, droga do Chilecito będzie krótsza i mniej intensywna, a także pozwoli motocyklistom podróżować przez jeden z najpiękniejszych regionów Argentyny wśród stromych wierzchołków gór i głębokich kanionów. Jednak niech ten ładny obrazek nikogo nie zwiedzie, bo na pewno żaden z konkurentów nie będzie odpuszczał manetki z gazem,a i niebezpieczeństw również nie zabraknie. Czekamy z niecierpliwością na jutro!

GF2R3629 kopiuj

Transmisja z dzisiejszego etapu, dzisiaj na Eurosporcie o godz. 23! 

 

A tak było wczoraj: