Biografia

Profil zawodnikakuba-piatek
Imię i nazwisko: Jakub Piątek
Data urodzenia: 20.03.1991
Miejsce zamieszkania: Lublin
Dyscyplina: Cross Country, Rajdy pustynne
Zespół: ORLEN TEAM
Motocykl: KTM EXC450F 2014

POCZĄTKI

Nazywam się Jakub Piątek, mam 24 lata i jestem zawodnikiem OrlenTeam. Moja przygoda z motorami zaczęła się dość wcześnie, bo w wieku 3 lat miałem już pierwszy motocykl. Na początku był to jedynie elektryczny model, ale jak na ten okres w zupełności mi wystarczał. Jedynie mama narzekała na wysokość rachunków za prąd.

Po 2 latach przygotowań do prawdziwej jazdy w terenie, tata zabrał mnie na pierwsze zawody rozgrywane na Górkach Czechowskich w Lublinie. Jako że nie miałem jeszcze odpowiedniego sprzętu i stroju mogłem jedynie oglądać i podziwiać wyścigi. Od razu mnie to wciągnęło! Akurat na tych okręgowych zawodach zorganizowanych przez kilku zapaleńców, na jednym ze stoisk stał wystawiony na sprzedaż motocykl Yamaha PW50. Idealny model dla pięciolatka. Poprosiliśmy z tatą o jazdę próbną. Długo się nie zastanawiałem nad wyborem, chciałem po prostu go mieć. Tata również nie miał nic przeciwko.

Od tego momentu na dobre rozpoczęła się moja przygoda z motocyklami terenowymi. Towarzyszyłem tacie praktycznie na wszystkich zawodach, w których startował. Niestety w tamtych czasach nie było jeszcze organizowanych zawodów dla takich brzdąców jak ja i moja jazda ograniczała się jedynie do pokazów.

W wieku 11 lat udało mi się zdać egzamin na licencję sportową i rozpocząłem starty w poważniejszych imprezach. Na początku były to Mistrzostwa Strefy, później Mistrzostwa Polski, aż po Mistrzostwa Europy.

W 2013 roku nastąpił przełom w mojej dotychczasowej karierze. ORLEN Team ogłosił nabór do Akademii Młodych Talentów, stworzonej po to, by znaleźć najlepszego motocyklistę na wolne miejsce w ORLEN Teamie. Nie zwlekałem ani chwili wysłałem swoje sportowe CV i udało się, zostałem zaproszony na kilkudniowe testy do Maroka. Tam też poszło mi całkiem nieźle i dostałem się do Akademii objętej rocznym programem stypendialnym przez firmę ORLEN.

W sezonie 2014 postanowiłem zaryzykować i można powiedzieć, że postawiłem wszystko na jedną kartę. Wystartowałem w 3 rundach mistrzostw świata cross-country(Zjednoczone Emiraty Arabskie, Katar, Włochy-Sardynia). Wiadomo mogłem wypaść albo dobrze albo źle, jeżeli podwinęła by mi się gdzieś noga, wtedy mógłbym na dobre zapomnieć o szansie na miejsce w ORLEN teamie. Na szczęście wszystko ułożyło się bardzo dobrze, każdy z rajdów ukończyłem, a dodatkowo w klasyfikacji Junior wysunąłem się na prowadzenie.

We wrześniu 2014 roku zapadła decyzja odnośnie laureata Akademii ORLEN Team. Moje dotychczasowe osiągnięcia w dziedzinie rajdów pustynnych cross-country zostały docenione i to ja w nagrodę pojechałem na ostatnią rundę mistrzostw świata do Maroka już przy pełnym wsparciu Orlen Teamu. W Maroku udało mi się obronić pozycję lidera i zdobyłem PUCHAR ŚWIATA w rajdach cross-country w klasyfikacji Junior.

Przy okazji zdobycia tytułu spełniłem swoje największe motocyklowe marzenie i pojechałem na Dakar2015. Niestety wskutek awarii motocykla musiałem wycofać się z rywalizacji na 8 etapie. Jednak moja dobra jazda do tego pechowego momentu poskutkowała awansem już na stałe do najlepszego rajdowego zespołu w Polsce jakim jest Orlen Team.

Sezon 2015 był moim drugim w cyklu Mistrzostw Świata, a głównym celem była obrona Pucharu Świata w juniorach. Wystartowałem w 5 rundach MŚ w ZEA, Katarze, Egipcie, Włoszech i Maroku. Dla mnie był to dużo cięższy rok, pojawiła się juz pierwsza presja wyniku no i ja ze wszystkich sił też chciałem zaprezentować się z jak najlepszej strony. Zdarzały mi się wpadki jak te w Abu Dhabi i Katarze, ale były też wręcz niesamowite wyniki jak wygrana w Egipcie, której musze przyznać sam się nie spodziewałem. Cel na sezon został wykonany można powiedzieć w ponad 100%, zdobyty Puchar Świata, wygrana w Egipcie i 7 miejsce w klasyfikacji generalnej MŚ.

Teraz czas na mój drugi Dakar, mam nadzieje dużo bardziej udany niż poprzedni, a wystartuje z numerem #58.

Kuba Piątek