Kolejny dzień rajdu za nami. Dzisiejszym zwycięzcą okazał się Joan Barreda, który goni czołówkę rajdu po tym jak wczoraj stracił wiele minut wskutek problemów z motocyklem. Drugi na mecie uplasował się Sam Sunderland, a trzeci był Matthias Walkner. Kuba Piątek dojechał na 15-tej pozycji tracąc do lidera niespełna 26 minut. W klasyfikacji generalnej spadł o jedno oczko i obecnie jest 14. W klasyfikacji juniorów jest 3.

dubaj_2etap

Jak wiemy dzisiejszy 280-cio kilometrowy odcinek specjalny zaczynał się dosyć nietypowo. Zawodnicy ruszali w 15-sto osobowych grupach w kolejności według zajętych miejsc w niedzielę. Jako, że Kuba był 13, miał okazję stanąć bezpośrednio w szranki z najlepszymi motocyklistami. W normalnych okolicznościach, kiedy zawodnicy startują w dwu minutowych odstępach, rzadko nadarza się okazja żeby jechać w grupie kilku motocyklistów. Jazda w kupie redukuje do minimum szanse popełnienia błędu nawigacyjnego, bo „co dwie głowy to niejedna”, a także pozwala utrzymywać lepsze tempo, ponieważ zawodnicy wymieniają się na prowadzeniu i na zmianę dyktują rytm jazdy.

image

Dlatego dzisiaj nadarzyła się świetna okazja, żeby Kuba uczepił się szybszych motocyklistów i nauczył się ich stylu jazdy. Przez ponad 200 km grupa jechała zwarta, a ton całej wycieczce nadawali Coma, Sunderland oraz Walkner. Swoje 5 minut miał również Kuba, który początkowe kilometry jechał drugi, ale później ustąpił miejsca bardziej doświadczonym kolegom. W drugiej części etapu dało o sobie znać zmęczenie. Kubie przydarzyło się kilka wywrotek i niestety karawana odjechała w siną dal, a jemu nie pozostało nic innego jak samotnie podążać w kierunku upragnionej mety. Ostatecznie lublinianin zameldował się na mecie 15, tracąc do peletonu tylko 9 minut.

Dzisiejszy etap był niesamowity. Przez ok. 200 km udawało mi się utrzymywać tempo najlepszych zawodników świata. Muszę przyznać że było ono zabójcze. Później wkradło się kilka błędów, wywrotek i niestety grupa mi uciekła. Wiele się dzisiaj nauczyłem podpatrując fabrycznych zawodników i postaram się utrzymać dzisiejszy rytm w dalszej części rajdu.

Jutrzejszy etap to 400 km., w tym 273 km. będzie stanowił odcinek specjalny. Motocykliści wyruszą na trasę jak zwykle, bardzo wcześnie o godz. 6 czasu lokalnego.

IMG_4734

 Transmisja z dzisiejszego etapu na Eurosporcie o godz. 23!